Třídní program Palečků 2020 - 2021

Třídní vzdělávací program 3. třídy - Palečků  2020 /2021

Náš TVP vychází z ŠVP  “ Paleček a jeho kamarádi poznávají svět“  a měl by děti komplexně připravit na plynulý vstup do základní školy. Naší třídu letos navštěvuje 25 dětí, 8 chlapců a 17 děvčat, z toho 6 dětí má odklad školní docházky. Jedna dívka má stupeň postižení 3 a byla jí přidělena asistentka.

Cílem našeho programu, je respektování individuálních potřeb dětí, podporovat je v samostatnosti a praktických dovednostech. Snažíme se probouzet v dětech aktivní zájem a chuť dívat se kolem sebe, naslouchat a objevovat. Je pro nás důležité co dítě prožívá, co cítí, co se učí. Chceme navázat na důležitost sociálních vztahů mezi dětmi v součinnosti s učitelkami i s rodinami.

Heslo třídy:  “ Jeden za všechny, všichni za jednoho!“

Paleček :        P - poctivý

A - aktivní

L - laskavý

E - empatický

Č - čistotný

E - energický

K - komunikativní

1. Dlouhodobé cíle naší třídy

•    Připravit dětem plynulý vstup do základní školy, a to jak z hlediska znalostí a dovedností, tak z hlediska samostatnosti a zodpovědnosti za své chování.

•    Podporovat u dětí prosociální chování.

•    Snažit se probouzet v dětech aktivní zájem a chuť dívat se kolem sebe, naslouchat a objevovat svět. S dětmi s odkladem školní docházky pracovat dle jejich specifických potřeb (a ve spolupráci s rodiči).

Velký důraz klademe na:

•    Smyslové vnímání

•    Prožitkové učení, posilování dětské zvídavosti

•    Uplatňování hry jako hlavní vzdělávací metody

• Aktivní účast dítěte na činnostech a hrách
  • Tvořivost pedagoga
  • Spoluúčast rodiny, která zajišťuje pohodovou atmosféru navozující klima důvěry mezi školou, rodiči a dětmi
  • 2. Dílčí cíle vycházejí z pěti vzdělávacích oblastí

Dítě a jeho tělo

Dítě a ten druhý

Dítě a jeho psychika

Dítě a společnost

Dítě a svět

3. Charakteristika a vybavení třídy

Třída je zařízena vkusně a účelně. Prostor je členěn na hrací plochu na koberci  a “pracovní” plochu  s pěti barevnými stolečky, kde také svačíme a obědváme. Každé dítě má své stálé místo u stolečku, v šatně, umývárně a má vlastní pracovní šuplíček. Tato  místa mají děti označené značkou. Dále je zde kuchyňský koutek.

Dvě magnetické tabule využíváme při řízených činnostech a pro grafomotorická cvičení. Velký dotekový tablet slouží k doplnění výuky (obrázky, videa, práce v programu kreslení).

Z třídní knihovny si děti půjčují knihy k prohlížení u stolečků. Výtvarný koutek využívají během ranních i odpoledních klidových činností. Oblíbené je také divadélko s loutkami.

Děti mají k dispozici pestrý výběr stolních her, hraček, stavebnic i didaktické hry.

Vstup do umývárny s toaletami je přímo ze třídy, dětem je umožněno využívat ji dle potřeby. Výhodou jsou posuvné dveře s plexisklem, které učitelce umožňují lepší přehled.

4. Pravidla třídy

Motivujeme děti k vytvoření těchto pravidel, snažíme se působit na děti stejně.

• Nic nesmí bolet
  • Slzičky do školky nepatří
  • Chovám se tak, aby druhý nebyl smutný
  • Jeden mluví ostatní naslouchají
  • Ztichadlo
  • Neberu, co není moje
  • Pomáháme si navzájem
  • Myju se tak, abych nenacákal
  • Dávám si pozor na své věci
  • Hračky i stavebnice mají svá místa
  • 5. Záměry pro letošní rok 2020/2021
  • snažit se o stmelení kolektivu a dodržování společně vytvořených pravidel po celý rok
  • naučit děti vzájemně si pomáhat
  • dbát na dostatečný pohyb venku, zaměřit se zlepšení hrubé motoriky
  • klást na děti přiměřené nároky
  • připravit děti na dobrý start do školy
  • při řízených činnostech respektovat individuální tempo jednotlivých dětí, naučit děti zadané úkoly dokončit.
  • Budeme se snažit  děti rozvíjet  ve všech oblastech (co vidím, slyším, cítím)
  • Dbát na správné provádění hygieny během celého dne v MŠ
  • 6. Integrované bloky

Třídní program vychází z šesti integrovaných bloků ŠVP

1.  Vítáme Palečky v nové třídě (září)

2.   Paleček  na návštěvě v tajemné zahradě (říjen - listopad)

3.   S Palečkem za ruce, za ruce už jsou tu Vánoce (prosinec)

4.   Zima je každý se raduje... Kam nás Paleček zavede? (leden - únor)

5.  Vítej jaro k nám - Paleček odemyká bránu - Jaro přichází (březen-duben)

6. Hrajeme si nejen venku, prázdniny jsou za chvilenku - loučení s Palečky   (květen - červen)

Témata jsou vybírána z oblasti společenství, zdravého přístupu k životu a z přírody. Důraz je kladen na prožitkové učení, které dává dětem prostor pro samostatnou činnost a zároveň jim umožňuje podílet se na spoludotváření daného tématu. Jednotlivá témata či projekty nejsou přesně stanoveny, nebráníme se tomu, aby téma vyplynulo z nějakého konkrétního prožitku a stalo se tak pilířem pro další naše činnosti. Pokud děti téma osloví, rozvineme jej a pokračujeme v činnostech v dalším týdnu.

Prioritou zůstává vyváženost tří oblastí rozvoje dítěte - fyzická, psychická a sociální.

MŠ Křemže

pondělí 22. 4. slabý déšť 16/6 °C