Charakteristika

Komplex Základní školy a Mateřské školy Křemže je největší institucí městyse s přibližně 2500 obyvateli, který leží v malebném údolí Křemežského potoka v Jihočeském kraji na Českokrumlovsku. Jeho součástmi jsou základní škola, školní družina, školní jídelna a dvě mateřské školy. Základní škola spolu s Mateřskou školou Křemže využívá k výuce i odpočinku rozsáhlou multifunkční školní zahradu, dopravní hřiště, tělocvičnu a další přilehlé prostory. Mateřská škola Chlum profituje z umístění v klidné části obce Chlum, možností krásných procházek v přírodě. Jelikož městys i přilehlé obce z větší části spadají do CHKO Blanský les, projevuje se zaměření na výchovu k ochraně životního prostředí i v naší práci.

Komplex Základní školy a Mateřské školy Křemže se stará o naprostou většinu nejmladší generace obyvatel údolí mezi hřebenem hory Kleť a protilehlým Klukem. Je spádovou institucí pro Chlum, Loučej, Lhotku, Holubov, Krásetín, a další menší sídla, ale staráme se také o mnoho dětí z Brložska i z okresu České Budějovice (Vrábče – Slavče).
Naše základní škola má v letošním školním roce 18 tříd. Ve všech ročnících máme dvě paralelní třídy. Počet žáků ve třídách se pohybuje mezi dvanácti až sedmadvaceti. Počet dívek a chlapců je relativně vyrovnán. Aktuálně se staráme přibližně o 366 žáků. Navíc máme dva žáky v domácím vzdělávání a tři žáky v cizině, kteří si udržují kontinuitu v Českém jazyce. Naši svěřeci mohou využívat kromě svých tříd (v každé třídě je interaktivní tabule) také počítačovou učebnu, hudebnu, odbornou učebnu fyzikálně -chemickou, přírodovědnou, prostornou tělocvičnu, asfaltové dopravní a basketbalové hřiště, sportovní areálek Němcalka a rozsáhlý školní pozemek, který je rozdělen na dětské hřiště, zeleninovou zahradu, sad ovocných stromů, pastvinu pro ovce a park se vzrostlými stromy i vodním biotopem. Nově vznikl v jedné části pastviny altán coby přírodní učebna.
Naše činnost se zaměřuje především na přípravu žáků pro studium i praktický život, výchovu k perspektivnímu životnímu stylu. V poslední době jsme kladli důraz na kvalitu výuky jazyků (zavedení angličtiny hrou od druhé třídy), zlepšení it vybavení, dostatečný pohyb žáků (outdoorový tv) i obecné zkvalitňování podmínek pro výuku. Kromě kvalitní výuky základních vzdělávacích předmětů nabízíme sami i ve spolupráci s tělovýchovnou jednotou Sokol a dalšími řadu volnočasových aktivit. Mezi jinými jsou to např.: Výtvarný kroužek, vaření, sborový zpěv, in line bruslení, basketbal, rybářský kroužek, floorbal, badminton, keramika, věda nás baví a jiné.

dnes, neděle 5. 5. 2024
pondělí 6. 5. déšť 23/9 °C